Havlíčkův Brod připravuje Architektonický manuál. Pomůže poznat i chránit jedinečné stavby ve městě.

Zobrazeno 22. 4. 2025


Havlíčkův Brod se zařadí mezi města, která systematicky mapují svůj architektonický vývoj. V roce 2025 vznikne Architektonický manuál – online databáze významných objektů, veřejných prostor i uměleckých děl z let 1900 – 2025. Projekt má za cíl zpřístupnit kulturní dědictví široké veřejnosti, vytvořit příležitost pro rozvoj cestovního ruchu a zvýšit zájem
o město z pohledu historie i architektury. Projekt architektonického manuálu je spolufinancován Evropskou unií.

Architektonický manuál Havlíčkova Brodu (AMHB) bude odborně-popularizační online databází, která veřejnosti přiblíží architektonické vývoj města, a to včetně méně známých, ale hodnotných staveb a uměleckých realizací 20. a 21. století. V první fázi vznikne 80 podrobných hesel k objektům či sochařským pracím a 20 medailonů významných tvůrců. Manuál bude dvojjazyčný a přístupný i z chytrého telefonu.

„Havlíčkův Brod má bohaté architektonické dědictví, které není vždy doceněno – a právě tento projekt umožní obyvatelům i návštěvníkům lépe porozumět našemu městu, jeho stavbám i proměnám. Zároveň pomůže chránit hodnotné objekty tím, že o nich budeme více vědět. Vítám, že do projektu budou zapojeni i studenti anebo místní obyvatelé, kteří mohou sdílet svá rodinná bohatství v podobě fotografií, projektových dokumentací, apod.. Bude to živý, otevřený nástroj, který může růst s městem, a současně nám pomůže oživit místní cestovní ruch,“ uvedl starosta města Zbyněk Stejskal.

Do zpracování manuálu je zapojen tým historiků umění s vazbou na město Havlíčkův Brod. Projekt metodicky vychází z osvědčeného modelu Brněnského architektonického manuálu a zapojí i místní komunitu – seniory, studenty či vlastníky domů, kteří mohou přispět vlastními vzpomínkami, dokumenty či fotografiemi.

„Architektonický manuál nevzniká jen jako soupis budov – je to cesta, jak si začít všímat města kolem sebe. Chceme lidem ukázat, že i každodenní prostředí má svou historii, hodnotu a příběhy, které stojí za to poznat a chránit,“ říká kunsthistorička Dana Schlaichertová, odborná garantka projektu.

Součástí projektu budou architektonické procházky, vzdělávací aktivity pro školy, spolupráce s Univerzitou volného času a Střední průmyslovou školou stavební. Nejnovější informace z jejich výzkumu se dozvíte na FB (ArchitektonickymanualHavlickuvBrod) a instagramu projektu (amhb.havlickuv_brod). Webová databáze bude spuštěna 1. ledna 2026. Veřejnost se může zapojit už nyní – tvůrci uvítají tipy, informace či materiály k zajímavým objektům ve městě.

Architektonický manuál Havlíčkova Brodu bude mít velký přesah také směrem k odborné komunitě. „Celá odborně-popularizační online databáze zachycuje doposud souborně nezpracované téma architektonického vývoje města od roku 1900 po současnost. Zmapovány v něm budou také objekty, které jsou přehlíženy a obecně jim hrozí, i třeba jen z neznalosti, zánik. Jako příklad můžeme uvést hotel Slunce nebo interiér finančního úřadu. Do manuálu nevybíráme jen památkové objekty, ale veškeré objekty s potenciálem umělecké a historické hodnoty,“ vysvětluje jeden z tvůrců manuálu Aleš Veselý.

Náklady na vytvoření Architektonického manuálu Havlíčkova Brodu pokryje z velké části evropská dotace. Celková cena je 1 417 670 Kč a z toho 1 165 000 je kryto evropskými penězi. Projekt Architektonického manuálu je spolufinancován z prostředků Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy.

Foto: 

Pohled na Havlíčkovo náměstí z věže děkanského kostela. 1892, © soukromá sbírka pro GMVHB

Pohled na Havlíčkovo náměstí z věže děkanského kostela. 2023, © Ústav dějin umění AV ČR, foto: Martin Netočný