Havlíčkův Brod slavnostně otevřel zrekonstruovanou Starou radnici

Zobrazeno 6. 6. 2024


Město Havlíčkův Brod po čtrnácti letech náročné rekonstrukce dnes slavnostně otevřelo zrekonstruovanou Starou radnici. Akce se zúčastnil i ministr kultury ČR Martin Baxa, aby spolu s dalšími hosty oslavil tuto významnou událost. Večer proběhne v prostorách Staré radnice slavnostní koncert, jenž je součástí hudebního festivalu Zlatá pecka. Havlíčkobrodská Stará radnice je nově také uvedena na oficiálním seznamu národních kulturních památek. Multifunkční budova bude nově pod správou MDKO (Městského divadla a kina Ostrov).

Po čtrnácti letech náročných prací dnes město Havlíčkův Brod slavnostně otevřelo zrekonstruovanou Starou radnici, která je nyní připravena sloužit veřejnosti v novém multifunkčním hávu. Tento významný okamžik, který zvýrazňuje historickou a kulturní hodnotu budovy, podtrhl svou přítomností i ministr kultury ČR Martin Baxa. Večer v prostorách Staré radnice proběhne úvodní koncert festivalu Zlatá pecka a od 17. června zde bude nově sídlit i Turistické informační centrum města Havlíčkův Brod (zkratka TIC).

„Stará radnice v Havlíčkově Brodě je nejen architektonickým skvostem, ale i symbolem naší kulturní identity. Její rekonstrukce a zařazení mezi národní kulturní památky je důkazem, že si vážíme a pečujeme o naše historické dědictví," prohlásil při slavnostním zahájení ministr kultury ČR, Martin Baxa.

"Rekonstrukce Staré radnice byla pro naše město velkým závazkem, ale také příležitostí oživit naši bohatou historii a zpřístupnit ji široké veřejnosti. Jsem nesmírně hrdý na to, že jsme tuto výzvu zvládli a můžeme nyní nabídnout reprezentativní prostory pro kulturní akce a společenská setkání," uvedl Zbyněk Stejskal, starosta města Havlíčkův Brod.

Rekonstrukce odhalila historické artefakty

Původně pozdně gotická stavba Staré radnice prošla během své historie dvěma rozsáhlými požáry. Po prvním velkém požáru byla přestavěna na pozdně renesanční radnici, po druhém rozsáhlém požáru, který radnici zachvátil 8. května 1834, byla roku 1857 obnovena a její interiéry byly upraveny
v klasicistním stylu. Až do roku 1850 sloužila Stará radnice svému účelu, poté v ní byl okresní soud a do roku 2020 v ní sídlila Krajská knihovna Vysočiny. Nyní byla ukončena rozsáhlá rekonstrukce, která se uskutečnila ve čtyřech etapách pod vedením architekta Aleše Buriana.

„V průběhu závěrečné rekonstrukce k řadě změn projektu, vždy podle toho, jaké poklady se nám při stavebních pracích objevovaly. Například jsme se po dohodě s památkáři rozhodli ponechat ve dvou místnostech pro ukázku strop, který byl poničený rozsáhlým požárem. Dále došlo k úpravě trámového stropu a byly objeveny i nádherné malby z 19. století, které bylo nutné odborně zrestaurovat,“ přibližuje průběh rekonstrukce Libor Honzárek, místostarosta města Havlíčkův Brod.

Čtvrtá etapa rekonstrukce stála cca 40 mil. Kč, EU na ni přispívá 12 mil. Kč.

Rekonstrukce Staré radnice se uskutečnila ve čtyřech etapách. Poslední etapa, spolufinancovaná Evropskou unií, se zaměřila na rozsáhlé prostory v 1. a 2. nadzemním podlaží budovy. V těchto prostorách vznikla galerie, historická expozice města, víceúčelový sál a edukační sál. Bezbariérový přístup do 2. nadzemního podlaží je zajištěn prostřednictvím nového výtahu. Díky těmto úpravám se tak rozšíří možnosti společenského využití této národní kulturní památky.

S finanční podporou z Kraje Vysočina byly v rámci rekonstrukce v jedné z místností restaurovány nástěnné šablonové malby z 19. století. Restaurátoři pod vedením akademického malíře Pavla Nováka provedli dekorativní úpravu, která malbě vtiskla původní podobu.

Havlíčků Brod má novou kulturní památku

Stará radnice se stala i oficiálně národní kulturní památkou. Tento prestižní statut získala budova díky harmonickému snoubení mnoha uměleckých slohů a historických etap. Stará radnice se tímto připojuje k elitnímu klubu památek, kam patří například Karlův most nebo vila Tugendhat v Brně.

Stará radnice nabídne koncerty, společenské události i možnosti pronájmu

Nově otevřená Stará radnice se proměnila v multifunkční budovu. V přízemí se nachází galerijní prostor, expozice s 3D modelem města a turistické a informační centrum. První patro je určeno pro kulturní akce a besedy, kde se nachází víceúčelový a edukační sál, zatímco gotická sklepení slouží restauračním účelům. Celý objekt je také nově bezbariérový.

Turisticko-informační centrum se do nově zrekonstruovaných prostor přestěhuje a návštěvníkům otevře své brány 17. června. Od tohoto data si bude moct prohlédnout Starou radnici také veřejnost.  

„Již nyní  připravujeme komentované prohlídky pro zájemce, které přiblíží historii této krásné památky. V rámci MDKO (Městského divadla a kina Ostrov) chystáme pro nadcházející podzimní a zimní sezónu do zrekonstruovaných sálů Staré radnice řadu kulturních a společenských akcí. Počítáme také s tím, že sály bude možné pronajímat neziskovým i komerčním subjektům pro jejich společenské a konferenční účely,“ říká Tomáš Hermann, jednatel MDKO (Městského divadla a kina Ostrov).

Foto: Libor Hyžák a Libor Blažek