Tisková zpráva k zářijovému zastupitelstvu města.

Zobrazeno 10. 9. 2024


Zastupitelstvo města Havlíčkův Brod na svém patnáctém zasedání schválilo aktualizaci obecně závazné vyhlášky, která stanovuje místní koeficienty daně z nemovitých věcí pro rok 2025. Tato úprava reaguje na legislativní změny dané novelou zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, a reflektuje potřeby zachovat spravedlivé a vyvážené daňové zatížení pro obyvatele a podnikatele ve městě. Zastupitelé se rovněž seznámili s návrhem Římskokatolické farnosti – děkanství Havlíčkův Brod, která nabízí městu bezúplatný převod vlastnictví kostela Sv. Kateřina.

Zastupitelstvo města Havlíčkův Brod na zářijovém zasedání schválilo aktualizaci obecně závazné vyhlášky, která stanovuje místní koeficienty daně z nemovitých věcí pro rok 2025. Město tak bezprostředně reaguje na legislativní změny dané novelou zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí. Zásadní změny v zákoně, které vstoupily v platnost již od 1.1.2024, přinesly zvýšení základní sazby daně a zavedení inflačního koeficientu, a od 1.1.2025 zrušení některých stávajících daňových koeficientů a jejich nahrazení jinými místními koeficienty. Město Havlíčkův Brod, stejně jako řada další měst v kraji, proto bylo nuceno přizpůsobit svou daňovou politiku těmto změnám, aby zajistilo stabilní městské příjmy a zároveň minimalizovalo dopad na své obyvatele.

„Cílem nové vyhlášky bylo zachovat rovnováhu mezi zajištěním příjmu města a minimalizováním daňového zatížení pro různé skupiny poplatníků. Nižší daňové sazby pro okrajové a odloučené části města jsme zachovali, čímž jsme zohlednili jejich specifické umístění a využití. Nově jsme zcela osvobodili od daně nevyužitelnou půdu, tj. zamokřené plochy, neplodná půda, mez, stráň, zeleň, což zase odráží naši snahu podporovat ekologickou stabilitu a udržitelný rozvoj,“ vysvětluje Zbyněk Stejskal, starosta města.

Aktualizovaná Obecně závazná vyhláška vychází z té původní a snaží se o zachování spravedlivého přístupu ke všem skupinám obyvatel, např. nastavuje rozdílný koeficient pro ty, kteří žijí v samotném centru města i pro ty, kteří žijí na samotném okraji v příměstské oblasti. Nově budou místní koeficienty pro jednotlivé katastrální území rozděleny následovně:

  • Březinka, Jilemník, Klanečná, Květnov, Veselice, Zbožice – koeficient 1,5
  • Mírovka, Poděbaby, Suchá – koeficient 1,8
  • Šmolovy, Termesivy – koeficient 2,0
  • Havlíčkův Brod, Perknov – koeficient 2,3

Pro rekreační objekty, garáže a stavby pro podnikání (mimo zemědělskou prvovýrobu a lesní a vodní hospodářství) byl stanoven místní koeficient 3,0. Úplné osvobození od daně bylo zavedeno pro pozemky s nevyužitelnou půdou, jako jsou zamokřené plochy, neplodná půda, meze, stráně a zeleň. Místostarostka Marie Rothbauerová k tomu dodává: „Přijatá varianta vyhlášky zabezpečuje, že nárůst daně pro většinu poplatníků bude minimální a rovnoměrně rozložený napříč všemi katastrálními územími. Zabráníme tak skokovému zvýšení daňového zatížení pro některou skupinu obyvatel či podnikatelů. Příkladem je, že výše daně za garáže, stavby pro rodinnou rekreaci a stavby pro podnikatelskou činnost zůstane na úrovni roku 2024, což zajistí, že dopad na poplatníky bude co nejmenší.“

Možnost převzetí kostela Sv. Kateřiny do vlastnictví města 

Zastupitelé se rovněž seznámili s návrhem Římskokatolické farnosti – děkanství Havlíčkův Brod, která nabízí městu bezúplatný převod vlastnictví kostela Sv. Kateřina. Ačkoliv již o této záležitosti bylo jednáno v minulosti několikrát, tak nyní kostel prochází generální opravou, která byla zahájena již v roce 2018, a město na ni doposud přispělo částkou téměř 1,5 milionu Kč. Vedle Ministerstva kultury ČR, které doposud přispělo z Havarijního programu téměř 2 miliony korun, a samotné Římskokatolické farnosti (ta zafinancovala doposud opravy v hodnotě 2,7 milionů Kč), je tak město jeden z nejvýraznějších donátorů. Na posledním zastupitelstvu byla zastupitelům představena možnost převzetí, zatím ale zastupitelé nehlasovali o konkrétním usnesení. O tom by měli jednat až na dalším zastupitelstvu, poté co dostanou předloženou finanční analýzu. „Tento gotický kostel, pocházející z roku 1319, má nedocenitelný význam. Je symbolickou bránou do historického centra města a jeho převzetí by zajistilo, že tato památka bude i nadále začleňována do kulturního života ve městě s ohledem na jeho dlouhodobou strategii v oblasti kultury. V případném řešení je i možnost následného převedení této památky pod naši příspěvkovou organizaci MDKO, pod kterou spadá například již budova Staré radnice," uzavřel diskuzi na zastupitelstvu Zbyněk Stejskal.

ZŠ Nuselská získá od města pozemky

Zastupitelstvo města projednalo a schválilo rovněž aktualizaci přílohy č. 1 Zřizovací listiny příspěvkové organizace Základní škola Havlíčkův Brod, Nuselská 3240, IČ 709 10 961, v souladu s ustanovením § 84 odst. 2 písm. d) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, v platném znění. Tato aktualizace spočívá ve svěření pozemků, které budou dotčeny výstavbou multifunkčního sportovního hřiště, do správy a hospodaření školy. „Konečně po dlouhých letech se dostáváme k tomu, že i ZŠ Nuselská bude mít své hřiště. Aby mohla škola čerpat pro tento projekt dotaci, tak je nutné, aby tyto pozemky byly ve vlastnictví školy jako žadatele o dotaci, nikoliv města,“ vysvětluje Vladimír Slávka, místostarosta města a dodává: „Aktualizace přílohy je nezbytná nejen kvůli plánované výstavbě sportovního hřiště, ale také, aby specifikace pozemků odpovídala aktuálním údajům v katastru nemovitostí.“