Zastupitelé Havlíčkova Brodu schválili rozpočet na rok 2025, převod kostela sv. Kateřiny i dar pro Hospic Mezi stromy.

Zobrazeno 10. 12. 2024


Prosincové zasedání zastupitelstva města Havlíčkův Brod přineslo několik důležitých rozhodnutí. Zastupitelé schválili rozpočet města na rok 2025, bezúplatný převod kostela sv. Kateřiny do majetku města a finanční dar pro Hospic Mezi stromy. Současně byli seznámeni se záměrem výstavby nového tréninkového centra FC Slovan Havlíčkův Brod.

Zastupitelé města Havlíčkův Brod na svém prosincovém zastupitelstvu schválili předložený návrh rozpočtu pro rok 2025. Město plánuje pro příští rok hospodařit s příjmy ve výši 963,9 milionů korun a s výdaji ve výši 1,043 miliardy korun. Plánovaný deficit 80 milionů nebude vyžadovat čerpání úvěru nebo půjčky a bude kryt z vlastních zdrojů. Město tak dlouhodobě hospodaří velmi odpovědně. Podrobnější informace město uvedlo v předchozí tiskové zprávě.

Zastupitelé rovněž schválili poskytnutí finančního daru ve výši 150 000 Kč spolku Hospic Mezi stromy, z.s., který se zaměřuje na péči o pacienty v terminálním stadiu nemoci. Finanční dar je součástí rozpočtu na rok 2025 a jeho poskytnutí bylo stvrzeno schválením darovací smlouvy.

„Dalším rozhodnutím zastupitelů bylo schválení rozšíření Osadního výboru Horní Papšíkov, jehož název byl změněn na Osadní výbor Horní Papšíkov a Občiny. Tento krok reflektuje rozšiřující se potřeby místní komunity,“ vysvětluje Zbyněk Stejskal, starosta města.

Kulturní památka kostel sv. Kateřiny nově v majetku města
Zastupitelé města schválili bezúplatný převod kulturní památky, kostela sv. Kateřiny, do majetku města Havlíčkův Brod. Tento záměr mělo město na stole již několikrát a v rámci podkladů si zpracovalo i nejrůznější studie a analýzy. Nyní bylo na zastupitelstvu schváleno přijetí této památky do majetku města. Ráda bych touto cestou poděkovala i spolku Epigram, který se doposud zasazoval o záchranu této památky. Věříme, že na tuto spolupráci navážeme a budeme společně pokračovat i nadále,“ vysvětluje Marie Rothbauerová, místostarostka města a dodává: „Město počítá s tím, že bude prostory kostela sv. Kateřiny využívat pro akce, které odpovídají charakteru místa, jako jsou koncerty, výstavy, besedy, přednášky, společenské akce, prohlídky, bohoslužby či svatby. Plánuje se zapojení kostela do akcí jako Noc kostelů či Dny evropského dědictví (EHD).“

Havlíčkův Brod hodlá pokračovat ve spolupráci se spolkem Epigram, který se dlouhodobě věnuje obnově kostela a prostřednictvím veřejné sbírky přispívá na jeho opravy. Město podporuje aktivity spolku a plánuje uzavřít memorandum o spolupráci, které by deklarovalo společný zájem na správě a využití tohoto objektu.

Dalším krokem budou diskuse o rekonstrukci a způsobu využití interiéru, například obnově freskových výzdob, mobiliáře či přidání organizačního a sociálního zázemí pro pořadatele. Důležité bude také vyřešit otázku zapojení kostela do širšího prostoru, například jeho propojení s okolní městskou krajinou či využití podkroví a přilehlých ploch pro venkovní akce.

Plán na nové sportovní zázemí
Zastupitelé byli rovněž seznámeni se záměrem výstavby Tréninkového centra FC Slovan Havlíčkův Brod, které má vzniknout na městských pozemcích. Součástí centra bude hlavní a tréninkové hřiště, zázemí, přípojky inženýrských sítí a další infrastruktura.

„FC Slovan Havlíčkův Brod plánuje financovat tento projekt z více zdrojů, včetně vlastní investice a dotací, například z programů Národní sportovní agentury. Město by v rámci podmiňujících investic mělo financovat novou místní komunikaci propojující areál s ulicí Ledečská. Po ukončení doby udržitelnosti plánuje FC Slovan Havlíčkův Brod převést celý areál do majetku města. Technické služby Havlíčkův Brod by mohly zajistit údržbu nového areálu, podobně jako u stávajících sportovišť ve městě,“ říká Libor Honzárek, místostarosta města.

Informace o JZ segmentu obchvatu

„JZ segment obchvatu je v současnosti ve fázi, kdy je dokončena tzv. SEA neboli Posouzení  koncepčních vlivů na životní prostředí. V průběhu celého roku probíhal složitý proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí u 6 variant a výsledek nám byl zaslán a uveřejněn na úřední desce. Proběhlo společné jednání dotčených orgánů na neveřejném jednání druhého prosince, kde byl celý proces SEA prodiskutován. Nyní bude následovat další standardní postup, kdy se k daným výsledkům budou vyjadřovat dotčené orgány dle zákonné lhůty 30 dnů, tedy do 2. ledna,“ vysvětlil Libor Honzárek, místostarosta města. Poté budou městu předloženy stanoviska jednotlivých orgánů a případné připomínky občanů, které město zpracuje a zašle na Krajský úřad na Odbor životního prostředí a Odbor územního plánování k jejich posouzení. Teprve následně bude vše předloženo na zastupitelstvu, které vybere trasu z variantních možností k dalšímu projednávání. To již bude veřejné.